Debiutant Wojsław Brydak

| 22 lis 2018  09:33 | Brak komentarzy

Brydak (rocznik 1942), obdarzony wieloma talentami, jak człowiek renesansu, dał się wcześniej poznać jako pianista, fotografik, dramaturg, reżyser, edytor, tłumacz, redaktor, publicysta i nauczyciel akademicki. Teraz debiutował jako powieściopisarz.

Na pierwszy rzut oka ten tom sprawia wrażenie wspomnień, choćby dlatego, że jego akcja toczy się w regionach związanych z etapami życia Wojsława Brydaka – jest tu obecna Rzeszowszczyzna, Kraków, Śląsk i przede wszystkim Trójmiasto. Pojawiają się członkowie najbliższej rodziny, przyjaciele i dalsi znajomi (pod prawdziwymi nazwiskami).

Autor jednak – z premedytacją – daje się ponieść iście kawaleryjskiej fantazji, a zatem podobieństwo do osób i miejsc bywa tylko częściowe, biada temu, kto w to uwierzy. Przestrzega zresztą przed tym sam autor i pisze na sam koniec: „Kto liczył na wiarygodne wspominki, pominął niefrasobliwość autora”. Przy okazji Brydak prostuje niektóre podawane przez narratora informacje, na przykład pełne swady opisy przedstawień Stanisława Hebanowskiego i Jerzego Golińskiego.

Jak widać, fakty służą autorowi do gry z pamięcią i snucia barwnej opowieści o regionalnych klimatach. Nasz „debiutant” w sposób niezrównany zanurza się w osobliwościach świata Rzeszowa, Krakowa czy Sopotu, budując przed oczyma czytelników kilka alternatywnych światów. Życie toczy się w tych światach w odmiennym tempie i innej hierarchii, między sennością Galicji, ideałem nieistniejącego już (albo i nigdy) Krakowa a pulsem pogoni za nowoczesnością wyczuwalnym w sercu Trójmiasta.

Wiele w tych opisach bezinteresownego i smakowitego dowcipu, życzliwości dla ludzi i wirtuozerii tęgiego opowiadacza. Czyta się tę powieść jednym tchem, poddając się aurze rytmu opowiadania, przenikniętego zdystansowanym stosunkiem do świata, któremu autor nie wymierza sprawiedliwości, ale raczej sprawiedliwość oddaje.

Książką „Poste restante” Brydak rozbudził apetyt na swoją prozę – mam nadzieję, że po powieści debiutanckiej przyjdą następne.

Tomasz Miłkowski

POSTE RESTANTE Wojsława Brydaka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2018, ISBN 978-83-8062-410-8

Facebooktwittermail

Komentarze

Pozostaw komentarz: